image شبکه اجتماعی:

‌شرکت البرز دماکاران ، نو آوری در صنعت سرمایش


آب خالص در طبیعت نایاب است . حتی آب باران که ظاهراً باید خالص باشد در حین نزول و عبور از طبقات مختلف هوا ، مواد مختلفی چون دی اکسید کربن ، گرد و غبار و سایر آلودگیهای معلق در هوا مانند باکتریها و ویروسها را با خود به زمین می آورد . آب باران پس از ریزش به زمین جاری میشود و ناخالصی های خاک را نیز به همراه میبرد . آبی که به داخل زمین نفوذ میکند ضمن عبور از طبقات خاک ، مواد معلق و کلوئیدی خود را بتدریج به جا میگذارد و در عوض مقدار زیادی مواد کانی مختلف را در خود حل میکند و با این عمل بر ناخالصی های شیمیایی آن افزوده میشود .

آبی که دی اکسید کربن بصورت محلول داشته باشد بعلت دارا بودن خاصیت اسیدی و خورندگی قدرت بیشتری برای حل کردن املاح پیدا میکند . هرچه آب از طبقات کانی بیشتری بگذرد مقدار املاح بیشتری را در خود حل میکند بهمین دلیل آب چاههای عمیق اغلب دارای مقادیر زیاد ناخالصی های شیمیایی است .

بر اثر فعالیت انسانی نیز ممکن است انواع مواد شیمیایی زیان آور و سمی وارد آب شود . چنانچه مقدار این مواد در آب بیش از حد مجاز باشد ممکن است عوارض و اختلالات گوناگون در بدن ایجاد کند .

 
سرب :

یکی از موارد ، مسمومیت با سرب است . این فلز در آبهای طبیعی بمقدار بسیار کم وجود دارد ولی بر اثر تخلیه فاضلاب های صنعتی یا کشاورزی حاوی سرب و ترکیبات آن ممکن است به مقدار قابل توجهی وارد آب گردد . سابقاً که از لوله های سربی برای آبرسانی استفاده می کردند همواره این خطر وجود داشت که بر اثر اسیدی شدن آب به علت داشتن دی اکسید کربن مقداری سرب وارد آب شده و مسمومیت مزمن ایجاد کند . آلوده شدن به سرب از راههای دیگر نیز صورت می گیرد . در زمان احتراق بنزین در وسایل نقلیه تترا اتیل سرب که بعنوان ماده کمکی است در هوا پخش شده ممکن است بر روی منابع آب سطحی بنشیند و آنها را تدریجاً به سرب آلوده کند . سرب اختلالات متعددی در اعضای بدن بمانند سیستم خونسازی بدن و آنزیم ها و همچنین استخوانها و اعصاب ایجاد می کند .

 
جیوه :

وجود ترکیبات جیوه در ترکیبات بخصوص به صورت ترکیبات آلی ، سبب مسمومیت حیوانات آبزی میگردد که تغذیه از این حیوانات دریایی آلوده سبب بروز اختلالات عصبی شدید در انسان میشود و بنام بیماری تن (میناماتا) نام دارد که در ژاپن شایع گردید و باعث دردهای شدید ، تولد کودکان با مشکلات فلجی ، کوری و کری بود و طی بررسی ها مشخص گردید که متیل جیوه حاصل از صنایع تهیه نیتروژن از راه فاضلاب سبب آلودگی آبها گردیده و اکثراً با استفاده از غذاهای دریایی به این مشکل دچار شده بودند .

 
فلوئور :

مقدار 5/1 – 1 میلی گرم در لیتر فلوئور برای استحکام دندانها و جلوگیری از فساد آنها بسیار ضروری است اگر مقدار آن بیش از 5/1 میلی گرم در لیتر باشد اختلالاتی بخصوص در کودکان بوجود می آورد که آن را بیماری فلوروزیس می نامند در این بیماری دندان شکننده میشود و برروی دندانها لکه های زرد رنگ پدیدار میشود .اگر غلظت فلوئور به 4 تا 8 میلی گرم در لیتر و یا بیشتر برسد استخوانها خمیده و مفاصل غیر طبیعی میشود که بیشتر در کودکان دیده میشود .

 

کادمیوم :

فاضلاب صنایع ذوب فلز و صنایع شیمیایی تولید رنگ و مواد پلاستیکی و آلیاژ فلزات محتوی کادمیوم هستند . 1 میلی گرم کادمیوم برای ماهیان کشنده است و در انسان نیز ضایعات دردناک و کشنده دارد . دردهای استخوانی و بعد از مدتی شکستگی در استخوان و در زنان باردار عوارض شدیدتر است .

 

نیترات و نیتریت :

وجود نیترات و نیتریت در آب آشامیدنی بخصوص کودکان را بیمار میکند . نیترات در بدن به  نیتریت تبدیل میگردد و نیتریت از روده جذب خون شده و با هموگلوبین ترکیب در نتیجه ظرفیت اکسیژن رسانی به بافتها کاهش می یابد این ترکیب آبی رنگ است و رنگ خون را متمایل به ابی میکند و جریان خون متمایل به ابی در عروق سطحی سبب تغییر رنگ پوست کودک میگردد . (بیماری کودکان آبی) و این بیماری بندرت در نوجوانان و بزرگسالان دیده میشود .

 

ید :

کمبود ید در آب آشامیدنی باعث فعالیت شدید غده تیروئید و بزرگ شدن ان میگردد بر اثر کمبود بد در بدن تیروکسین که هورمون مترشحه غده تیروئید است بمقدار کافی ساخته نمیشود . در نتیجه غده تیروئید مجبور به فعالیت بیشتری میگردد و بزرگ میشود . این بیماری را گواتر می نامند . برای رفع کمبود ید مقدار کمی یدور پتاسیم یطور دائم به سیستم آب شرب اضافه میکنند .

 
مواد رادیواکتیو :

آلودگی آب به مواد رادیواکتیو و بیماریهای ناشی از آن موضوعی است که در سالهای اخیر از اهمیت زیادی برخوردار شده است . آلودگی سطح خاک به مواد رادیواکتیو و آلودگی منابع آب به این مواد ممکن است  مستقیماً بر اثر نشستن این مواد از هوا انجام گیرد . یا اینکه آبهای سطحی در حین عبور از سطوح آلوده خاک این مواد را با خود بهمراه بیاورند .

برخی از مواد رادیواکتیو در آب قابل حل و برخی دیگر غیر قابل حل هستند و بعد از مدتی ته نشین میشوند . برخی از انها دارای عمر کوتاهند و اثر آنان در مدت کوتاهی تا حدی که برای سلامت انسان خطری ندارد کاهش می یابد . برخی دیگر دارای عمر طولانی و خطر آنها سالیان متمادی باقی میماند .

 

 

 

کلمات کلیدی : خرید آبسردکن ، آبسردکن آنی آدمک ، خرید آبسردکن آنی آدمک ، قیمت آبسردکن ، آبسردکن آدمک